QUINOA: 9 dobrých důvodů, proč ji jíst
Quinoa, čili merlík chilský, je v poslední době velmi skloňovaná potravina. Proč? Hlavně proto, že jsou zrna této pseudoobiloviny plná bílkovin, vlákniny a minerálů a navíc neobsahuje lepek. Díky svým jedinečným vlastnostem měla dokonce svůj rok – OSN vyhlásila rok 2013 Mezinárodním rokem quinoy právě pro její výjimečné výživové hodnoty a potenciál přispět k zajištění dostatku potravin ve světě. Pojďme si její benefity pro lidské zdraví shrnout.
1. Inkové ji nazývali „matkou zrn“ a věřili, že je posvátná – dodávala totiž sílu dětem i válečníkům. Ačkoli se v Jižní Americe konzumuje už asi pět tisíc let, jinde ve světě začala být populární relativně nedávno a dnes ji najdete samostatně nebo coby součást různých produktů zejména v prodejnách zdravé výživy či restauracích zaměřených na zdravou stravu.
Výživové hodnoty 1 šálku vařené quinoy (cca 185 g)
- Bílkoviny: 8 g
- Vláknina: 5 g
- Mangan: 58 % DDD (doporučené denní dávky)
- Hořčík: 30 % DDD
- Fosfor: 28 % DDD
- Kyselina listová: 19 % DDD
- Měď: 18 % DDD
- Železo: 15 % DDD
- Zinek: 13 % DDD
- Draslík: 9 % DDD
- Více než 10 % DDD vitaminů B1, B2 a B6
- Malé množství vápníku, vitaminu B3 a vitaminu E
Celkem má šálek vařené quinoy 222 kalorií, 39 gramů cukrů a 4 gramy tuku. Obsahuje rovněž malé množství Omega-3 mastných kyselin. I přesto, že to není obilnina, řadí se mezi celozrnné potraviny.
2. Quinoa obsahuje kromě minerálů a vitamínů množství stopových prvků, mimo jiné také účinné bioaktivní látky zvané quercetin a kaempferol. Obě látky patří mezi flavonoidy a při testech prokázaly protizánětlivé, antivirové, protirakovinné a antidepresivní účinky.
3. Má vysoký obsah vlákniny, vyšší než většina obilnin. Nedostatek vlákniny ve stravě způsobuje zácpu, ale také znesnadňuje hubnutí. Vláknina rovněž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, riziko srdečních onemocnění, a dokonce některých druhů rakoviny a cukrovky.
4. Quinoa je přirozeně bezlepková. Její zařazení do bezlepkové diety znamená vyšší přísun antioxidantů a živin, než je možné získat při používání pouze produktů z kukuřičné, bramborové, tapiokové či rýžové mouky.
5. Obsahuje mnoho kvalitních bílkovin. V drobných zrnkách quinoy najdeme všech 9 esenciálních aminokyselin, které potřebujeme k životu a naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, proto mu je musíme dodávat pomocí stravy. Quinoa je tedy považovaná za skvělý zdroj bílkovin a měla by být nedílnou součástí jídelníčku nejen vegetariánů a veganů, ale i sportovců a dětí.
6. Má nízký glykemický index. To je hodnota, která udává rychlost vstřebávání sacharidů do krve. Potraviny s vysokým glykemickým indexem stimulují hlad a nutí člověka častěji jíst. Ovšem pozor, quinoa má i přesto vysoký podíl sacharidů, takže není ve větším množství ideální součástí nízkosacharidových diet. Quinoa rovněž není vhodná pro lidi se sklonem k tvorbě ledvinových kamenů, protože obsahuje hodně oxalátů, které snižují vstřebávání vápníku.
7. Je bohatá na minerály, které většinou nepřijímáme v dostatečné míře, například hořčík, draslík, zinek nebo třeba železo. Quinoa v sobě všechny tyto minerály ukrývá, současně ale obsahuje kyselinu fytovou, jež neumožňuje tělu jejich dostatečné využití. Proto je vhodné quinou před vařením namočit nebo naklíčit.
Jak naklíčit quinou?
- Nasypte quinou do větší mísy.
- Zalijte ji čistou vodou tak, aby byla celá ponořená, nechte ležet 1 hodinu.
- Propláchněte pod tekoucí vodou a přesuňte do nakličovací sklenice nebo na jemné síto.
- Proplachujte pravidelně co několik hodin, quinoa nesmí ležet ve vodě.
- Naklíčenou quinou lze uchovat ve vzduchotěsné nádobě až po dobu jednoho týdne.
8. Je plná antioxidantů. To jsou látky, které neutralizují volné radikály a připisuje se jim úspěšný boj proti stárnutí a různým nemocem.
9. Je velmi snadné zařadit ji do svého jídelníčku. Obrovská výhoda quinoy spočívá v tom, že je chutná a hodí se jako příloha i coby mimořádně hodnotná součást mnoha jídel.
Víte, že… existují 3 typy quinoy
- bílá
- červená
- černá